„W rzeczułkach woda goni się za wodą” Narodowe czytanie i spotkanie z Panią Ambasador RP w Irlandii

Od kilku lat nasza szkoła włącza się w Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą, która pokazywała piękno i różnorodność języka polskiego była ,,Balladyna” Juliusza Słowackiego. Sam autor nie doczekał inscenizacji dramatu, natomiast uczniowie i nauczyciele wykazali się duża kreatywnością. Czytanie z podziałem na role, odgrywanie scenek, przebieranie w stroje z epoki, dyskusje oraz rozmowy na temat motywów postępowania bohaterów sztuki towarzyszyły uczniom Szkoły Polskiej w Dublinie w tych dniach. Został także przygotowany film, w którym są fragmenty prelekcjiPierwszej Damy Pani Agaty Kornhauser - Dudy, które rozpoczynało Narodowe Czytanie. Ponadto wybrane sceny z „Balladyny” czytali: pani Jolanta Stochla z Rady Rodziców z córką Angeliką, pani Iwona Sieradzka i pan Jacek Bahrij nauczyciele naszej szkoły, oraz pani Ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska z panią Magdaleną Kosno-Kowalczyk, pracownikiem Ambasady RP. „Balladynę” przede wszystkim czytali uczniowie poznając takie słowa jak: ubożyzna, krysztaliki, siostrzyca, królewic, kuchta, koniuszy czy rzeczułki. I jak „w rzeczułkach woda goni się za wodą” tak słowo za słowem, tekst tego intrygującego i trzymającego w napięciach dramatu romantycznego, został przybliżony kolejnym pokoleniom Polaków. Dodatkowo na koniec września uczniowie Szkoły Polskiej w Dublinie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki za rok 2019/2020, absolwenci szkoły oraz ich rodziny, mieli okazje spotkać się z Panią Ambasador Anną Sochańską podczas uroczystości rozdania Dyplomów Ambasadora. Spotkanie odbyło się online. Przebiegało w przyjacielskiej atmosferze wypełnionej rozmową, uśmiechem i ciekawostkami (Pani Ambasador czekamy na przepis na ciasto z rabarbarem!). Tego typu spotkania odbywają się zazwyczaj na koniec roku szkolnego. Warto było czekać. Dziękujemy Pani Ambasador za wielką życzliwość wobec naszej szkoły! Absolwentom i laureatom Dyplomu Ambasadora oraz ich Rodzicom serdecznie gratulujemy! 

A oto film z naszego czytania. W roli Balladyny Pani Ambasador Anna Sochańska