Ciekawie i pożytecznie

Rodziców i uczniów zapraszamy do współtworzenia tej zakładki. Pomysły prosimy przesyałać na adres: nienudzicsie@gmail.com

MEDIA:

  • Na stronie internetowej TVP można znaleźć ekranizacje i inscenizacje (gratka dla miłośników Teatru telewizji) lektur szkolnych https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909.
  • TVP Kultura też pokazuje lektury szkolne. W środę 18.03. obejrzeć będzie można "Pannę Nikt", w czwartek 19.03 "Katarynkę" i "Antka". W piątek 20.03. zobaczymy "Małego księcia"- to lektura obowiązkowa dla klas 8 (choć nie w naszym programie). W poniedziałek 23 marca na ekranie zagości "Złota kaczka", a we wtorek  24.04 "Latarnik"
  • Codziennie od 17.03 na swoim profilu na FB transmituje na żywo Nela Mała Reporterka. Można jej wówczas zadawać pytania za pośrednictwem FB. O godzinie transmisji fani są informowani za pośrednictwem aplikacji See more. Codziennie o godz.18 .00 (czasu irlandzkiego).

KSIĄŻKI

PODRÓŻE/ MUZEA

  • Najlepsze muzea świata, od Londynu po Seul, można zwiedzać z perspektywy własnego fotela. W ramach Google Arts&Culture  https://artsandculture.google.com/ dostępne jest wirtualne zwiedzanie kilkuset muzeów i wystaw na całym świecie. Do programu weszły m.in. Muzeum Brytyjskie w Londynie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Guggenheim w Nowym Jorku oraz setki innych miejsc, gdzie można zdobywać wiedzę na temat sztuki, historii i nauki.
  • Do zwiedzania zaprasza Wirtualne Muzeum w Biskupinie. Atrakcja nie tylko dla czwartoklasistów http://www.biskupin.pl/wirtualnemuzeum/
  • Lekcje na żywo prowadzi Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego. Zachęcamy do odwiedzania strony muzeum i sprawdzania planu lekcji na dany dzień. Np. jutro 19.03 będzie o powstańczych ślubach, małym sabotażu i akcji "Góral". Autorzy lekcji sami osobie mówią "Może i nie jesteśmy obiektywni, ale... zapowiada się baaaardzo interesująco".

Oto plan na 19.03:

Godz. 8.00 Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Godz. 9.00 „Powstańczy ślub. Historia rodzinna ” // lekcja historii on-line dla uczniów VII klasy szkoły podstawowej i starszych.

Godz. 11.00 „Konspiracja. Mały Sabotaż” // lekcja historii on-line dla uczniów klas I-VI (szkoły podstawowe)

Godz. 13.00 Tajne akcje polskiego podziemia: Akcja „Góral” // wykład historyczny on-line dla licealistów, studentów i wszystkich zainteresowanych

 

PRAKTYCZNIE / PLASTYCZNIE

  • W sieci Lidl można obecnie kupić karmniki dla ptaków do samodzielnego złożenia i pomalowania. Super frajda dla małych miłośników majsterkowania i przyjaciół zwierząt.
  • Dlaczego nie upiec babeczek? Można spróbować wg takiego przepisu: 2/3 szkl mąki, 1/3 szkl cukru, 3 łyżki jogurtu naturalnego,1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,1 jajko, 1 łyżka kakao,1/3 szklanki oleju. Piec w temperaturze 180 stopni ok. 15 min. Smacznego!

INNE

  •  Kiedy już uda się nam oderwać dziecko od tableta proponujemy chwilę wytchnienia dla zestresowanej głowy. Wydawnictwo CoJaNaTo? specjalnie na naszą prośbę udostępniło na youtube medytację mindfulness dla dzieci (naszym zdaniem nie tylko dla nich) "Bezpieczne miejsce" https://www.youtube.com/watch?v=JCsiv4o4_H. Warto połączyć medytację ze słuchaniem muzyki relaksacyjnej (ogromny wybór na youtube; np. https://www.youtube.com/watch?v=DtszraO4X9Q). Do obejrzenia po wysłuchaniu nagrania wcześnij przygotujmy zdjęcia ze wspólnych wakacji, ze spotkań z rodziną. Być może uda się też umożliwić dziecku rozmowę przez telefon czy whatsuppa z bliską osobą, porozmawiać o takim miejscu (choć szanujmy tu wolę dzieci - niektóre mogą czuć się nieswojo w takiej sytuacji) narysować je, spróbować kolorami kredek przekazać uczucia albo namalować portert babci, przyjaciela ze szkoły?
  • Dla nastolatków polecamy ćwiczenie mindfulness Moc góry również udpostępnione przez Wydawnictwo CoJaNaTo? https://www.youtube.com/watch?v=hB54eD0T2gY