II Biesiada Patriotyczna w naszej szkole

W dniach 9-10 listopada br. naszej szkole już po raz drugi odbyła się biesiada patriotyczna. Po ubiegłorocznej biesiadzie, na której gościliśmy pana Michała Rybaka z Muzeum Niepodległości w Warszawie i która została nagrodzona listem Marszałka Województwa Mazowieckiego za „wybitne uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości”, pojawił się pomysł przybliżania społeczności szkolonej kolejnych kart z historii Polski właśnie podczas biesiad. W tym roku wybór padł na obchodzoną niedawno 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na gospodarzy wydarzenia wybrane zostały działające w szkole drużyny harcerska i zuchowa – spadkobiercy Szarych Szeregów, które w okresie wojennym zrzeszyły w walce patriotyczną młodzież i dzieci.

Mottem przewodnim II Biesiady Patriotycznej było hasło: "Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy". To zdanie po raz pierwszy wypowiedział gen. Witolda Urbanowicz, dowódca słynnego Dywizjonu 303. Honorowymi gośćmi byli pracownicy Ambasady RP w Dublinie: pan Łukasz Chimiak –chargé d'affaires, konsulowie pani Agnieszka Wybiral i pan Michał Wybiral oraz kier. Wydz. Administracji i finansów pani Magdalena Kosno-Kowalczyk. "Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy", to również ostatnie zdanie w animacji „Niezwyciężeni”, którą uczniowie mogli zobaczyć. Film mówi o dramatycznym losie Polski w XX wieku. Pokazuje okrucieństwo obu okupacji, śmierć polskich żołnierzy w Katyniu, deportacje na Syberię, walki o Monte Cassino, powstanie w getcie i w Warszawie, ruch oporu w Auschwitz-Birkenau i walkę z komunizmem. Podkreśla rolę Polaków w zburzeniu żelaznej kurtyny, a przede wszystkim pokazuje nieustającą walkę Polaków o wolność.

Harcerze przedstawili również krótką historię ruchu harcerskiego nie tylko podczas II wojny światowej. Zwrócili uwagę na program organizacji ,,Dziś, Jutro i Pojutrze’’. O godz. 11.11 czasu polskiego w ramach akcji ogłoszonej przez MEN ,,Szkoła do hymnu” został odśpiewany ,,Mazurek Dąbrowskiego’’ . W ten sposób Szkoła połączyła się z innymi szkołami w Polsce i w innych krajach. Odśpiewano również hymn harcerski „Wszystko co nasze Polsce oddamy”. W niedzielę miał miejsce pokaz grupy rekonstrukcyjnej ARNHEM. Jej członkowie przygotowali prezentację o Powstaniu Warszawskim oraz zaprezentowali umundurowanie i rekwizyty militarne z okresu z II wojny światowej. Natomiast dzień wcześniej uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy o Polsce.

Jednak najważniejszym elementem biesiady było wspólne śpiewanie piosenek harcerskich i pieśni patriotycznych. Wykonano między innymi: „Myśmy Rebelianci”, „Rozkwitły pąki białych róż”, „Warszawskie dzieci”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Major Ponury” czy znaną z filmu „Czas Honoru – Powstanie” piosenkę „Dziewczyna z granatem”. Wśród piosenek harcerskich można było zaśpiewać i usłyszeć: „Szare Szeregi”, „Szarą Lilijkę”, „Płonie ognisko”, „Harcerza i Harcerkę” i „Nie jesteśmy czerwonymi pionierami”. Nie zabrakło takich szlagierów jak: „Serce w plecaku”, „Stokrotka” czy „Krajka”. Na pożegnanie odśpiewano ,,Przyjdzie rozstań czas”.

Podczas biesiady w młodszych klasach rozdano nagrody uczniom, który wzięli udział w konkursie plastycznym ,,My Biało-Czerwoni”. Prace można było zobaczyć na wystawie towarzyszącej sobotnio-niedzielnemu spotkaniu. Wystawa była wzbogacona o zdjęcia upamiętniające tamte czasy.

Poczęstunek w barwach narodowych był przygotowany przez Radę Rodziców szkoły przy pomocy rodziców i uczniów oraz dzięki pomocy prywatnego sponsora firmy Mróz. Organizacja biesiady została sfinansowana częściowo ze środków projektowych Ambasady RP w Dublinie.

Kliknij, aby obejrzeć film