Korczakowskie Dni Dziecka - podsumowanie

Przez dwa kolejne weekendy obchodziliśmy Korczakowskie Dni Dziecka organizowane jako jedno z wydarzeń Festiwalu Polska-Eire 2018. Otwarcia naszego świętowania dokonał Ambasador RP pan Ryszard Sarkowicz oraz pani konsul Katarzyna Kasperkiewicz. Na pierwszy weekend przygotowaliśmy festyn rodzinny i kiermasz z kawiarnią oraz żołnierską grochówką. Nasi uczniowie w towarzystwie swoich przyjaciół , zaproszonych na ten dzień do szkoły, po przejściu trasy z zadaniami, w których mogli się wykazać swoją sprawnością fizyczną, znajomością polskich strojów ludowych czy ogólną wiedzą o Polsce, radośnie bawili się na zamkach dmuchanych.

Jednym z punktów był także bieg rodzinny pomocnych serc, z którego wpisowe ma wesprzeć rehabilitację naszego kolegi Kamila. Kamil wielokrotnie brał udział w wymianach między SPK a jednym z gimnazjów w Polsce. W marcu w jego domu wybuchł gaz, w wyniku czego ponad 90 % ciała chłopca zostało poparzone. O tym, że wakacje już tuż tuż przypominała nam pani psycholog Agnieszka, która przygotowała warsztaty dla rodziców z dziećmi inspirujące do wspólnych zabaw.

Drugi weekend Korczakowskich Dni Dziecka przebiegł natomiast pod znakiem teatru. W sobotę obejrzeliśmy spektakl o naszym patronie w wykonaniu uczniów SPK –Dziecięce bajania czyli opowieść o Panu Doktorze, a niedzielę braliśmy udział w warsztatach teatralnych, w trakcie których dowiedzieliśmy się jak w pracy aktora korzystać z instrumentów, w które jesteśmy wyposażeni czyli ciała, głosu, mózgu i serca. Wręczyliśmy nagrody laureatom szkolnych konkursów poświęconych postaci Korczaka.  Zwieńczeniem imprezy był spektakl Przystanku Teatr z Bytomia „Bałwanek o gorącym sercu” – po nim aktorzy zaprosili naszych najmłodszych do wspólnych zabaw.

I pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że Pan Korczak z przyjemnością spoglądał z wysoka na ogromne pokłady śmiechu i przyjaźni, którymi podczas Korczakowskich Dni Dziecka postaraliśmy się wypełnić naszą szkołę.Bo co jak co, ale imię Janusza Korczaka do dziecięcej radości naprawdę zobowiązuje! I to nie tylko tych najmłodszych.

Zdjęcie użytkownika Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Dublinie.

Zdjęcie użytkownika Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Dublinie.