Urodziny Josepha Conrada - podsumowanie projektu

Sejm ogłosił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada Korzeniowskiego. Ma to być formą uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści jak m.in. Jądro ciemności, Lord Jim, Smuga cienia czy Tajny agent. Joseph Conrad Korzeniowski urodził się w 1857 r. w Berdyczowie. Syn działacza niepodległościowego, w wieku 17 lat wyjechał do Francji. Był marynarzem, służył w brytyjskiej marynarce handlowej. Na stałe osiadł w Anglii i pisał w języku angielskim. Rocznica urodzin artysty przypada 3 grudnia. Szkolny Punkt Konsultacyjny w Dublinie w dniach 2/12/17- 10/12/17 przygotował serię projektów popularyzujących twórczość i biografię Józefa Conrada Korzeniowskiego.
2 i 3 grudnia odbył się w szkole konkurs tłumaczeniowy i był skierowany do licealistów. Spośród różnych dziedzin tłumaczeń, to właśnie przekład literatury jest najtrudniejszy. Uczniowie przekonali się, że nie wystarczy dobrze znać języki, by tłumaczony tekst nadal posiadał podobną moc i walory artystyczne.
W ten sam weekend klasy gimnazjalne omawiały fragmenty powieści Josepha Conrada, pt. “Lord Jim”. Uczniowie rozważali nad trudnością sytuacji condradowskiej. Fragment książki i analiza dokonana wspólnie podczas zajęć z nauczycielem były źródłem inspiracji do narysowania komiksu. Liczymy na to, że prace ilustrujące egzotyczny świat przedstawiony powieści zachęcą rówieśników do przeczytania jej w całości.
Bardzo ważnym punktem projektu było spotkanie filmowo- literackie, podczas którego uczniowie i rodzice oglądali film w reżyserii F.F Coppoli, pt. “Czas Apokalipsy”. Ta słynna ekranizacja powieści “Jądro ciemności” ma ważne znaczenie dla Polski nie tylko ze względu na postać polskiego pisarza. Przywołać trzeba jedno z najbardziej znanych zdjęć Chrisa Niedentala, które ukazuje wojskowy transporter opancerzony, stojący przed warszawskim Kinem Moskwa, w którym wyświetlano film F. F. Coppoli Czas Apokalipsy. Stało się ono największym symbolem stanu wojennego.
W spotkaniu udział wzięli pani konsul Katarzyna Kasperkiewicz i pan konsul Tomasz Orczyk.
Kolejny weekend również nawiązywał do twórczości Josepha Conrada. Uczniowie klas szóstych i gimnazjalnych wzięli udział w zabawie- grze planszowej. Pytania i polecenia do gry sprawdzać miały nie tylko wiedzę na temat autora, ale również umiejętności marynistyczne oraz czytanie mapy. Przed rozpoczęciem zajęć wysłuchaliśmy audycji radiowej opublikowanej na stronie “Dwójki” Polskiego Radia (Co znaczyła polskość dla Conrada? oraz Conrad- człowiek trzech kultur).
Chcemy podziękować Ambasadzie RP w Dublinie za pomoc w realizacji projektu oraz nadmienić, że część przekazanych funduszy przeznaczona została na zakup powieści i opowiadań autorstwa Josepha Conrada oraz opracowań literackich poświęconych twórczości pisarza. Projekt z pewnością spopularyzował twórczość Conrada, a także zaciekawił uczniów. Barwna biografia autora, jak i dramatyczne fragmenty tekstu analizowane na lekcjach zachęcą do bardziej dociekliwego zapoznania się z literaturą tego najbardziej angielskiego z polskich pisarzy.