Wycieczka do Włoch 2015

Już po raz kolejny uczniowie SPK w Dublinie wspólnie z młodzieżą z Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach wybrali się na zwiedzanie Europy. Po Paryżu przyszła kolej na Włochy. Wyjazd zorganizowały nauczycielki obu szkół: Joanna Kawczyńska i Iwona Sieracka.

Pierwszy etap to przelot do Wrocławia i krótki pobyt u zaprzyjażnionych rodzin z terenu Gminy Mściwojów na Dolnym Śląsku. Wreszcie jednak  nadszedł upragniony dzień wyjazdu do Włoch. Trasa wycieczki przebiegała przez Wiedeń aż do Rimini w północnych Włoszech. Do Wiednia dotarliśmy wieczorem. Stolica Austrii wyglądała imponująco w nocnej iluminacji. Rezydencja Habsburgów i katedra św. Szczepana potwierdziły potęgę i bogactwo cesarstwa. Żal nam było, że nie możemy dłużej pospacerować po tak pięknym mieście. Ale przed nami była Italia, cel naszej wyprawy.

Wczesnym rankiem dotarliśmy do Padwy. Wprawdzie zmęczeni podróżą, ale z wielkim zainteresowaniem ruszyliśmy podziwiać renesansową zabudowę miasta. Głównym celem naszej wizyty byla największa atrakcja miasta- gotycka bazylika św. Antoniego, gdzie spoczywają relikwie tego świętego. Po spacerze po mieście autokar zawiózł nas na miejsce noclegu. Rimini to malownicze miasteczko ze średniowieczną przeszłością oraz znany kurort nad Adriatykiem. Wieczorny spacer po plaży o zachodzie słońca ( dość wczesnym) stały się częścią codziennego rytuału.

Kolejne dni przyniosły  więcej wrażeń i wzruszeń. Wizyty w Rawennie i San Marino przybliżyły nam wiedzę o wczesnym chrześcijaństwie i pozwoliły poznać jedno z najmniejszych państw w Europie. W Rawennie podziwialiśmy cudowne średniowieczne mozaiki z VI w. , doskonale zachowane w bazylice św. Apolinara i w Baptysterium.  Spacer po malowniczych uliczkach San Marino i widok z zamku La Rocca sprawił, że najchętniej zostalibyśmy w tym małym państwie dłużej.

Cudowny pobyt we Włoszech zakończyła wizyta w Wenecji. Każdy uczestnik wyjazdu pozostał pod wrażeniem  renesansowego wystroju miasta. Plac św. Marka, katedra, Pałac Dożów, a także urocze kanały i mosty sprawiły, że rozstanie i powrót do domów był jeszcze trudniejszy.

Po wspólnym spędzeniu tak niezapomnianych dni przyjaźń między naszymi szkołami jeszcze bardziej się zacieśniła. Już planujemy następną wspólną wyprawę po Europie. Bardzo dziękujemy Publicznemu Gimnazjum w Marcinowicach za zaproszenie, paniom: Beacie Makuch i Jolancie Babiarskiej za pomoc w opiece oraz Radzie Rodziców w SPK w Dublinie za wsparcie finansowe.